Dil:

Gülnur ÜÇOK

Gülnur ÜÇOK

Diğer Kurucular

Turkrating'in Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görevli Üçok, uzun yıllar kamu hizmetinde bulunduktan sonra özel sektörde çalışmış, finans sektöründe deneyim kazanmıştır. Üçok Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında 1980- 1985 yıllarında IMF ile yapılan Stand-By programlarının koordinatörlüğünü yürütmüş, 1986 yılında Hazine Müsteşarlığını temsilen Londra Büyükelçiliği Ekonomi ve Maliye Müşavirliğine atanmıştır.

1989 yılından itibaren Hazine Müsteşarlığında Uluslararası Para Piyasaları Dairesi Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyetinin, Japonya ve ABD dahil olmak üzere, birçok ülkelerde tahvil ihraçlarının geliştirilmesi ve başarılı bir şekilde yönetilmesinde aktif rol almıştır. 1989 yılından itibaren Türkiye'nin uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından incelenmesinde, toplantıların düzenlenmesi ve bilgi akışının sağlanmasında sorumluluk almış, bu dönemde birçok road show'da görev almıştır.

1995 yılında Hazine Müsteşarlığından emekliye ayrılarak bu tarihten itibaren özel sektörde bankacılık ve derecelendirme alanlarında çalışmıştır. 1997-2000 yıllarında uluslararası derecelendirme kuruluşu Thomson BankWatch'ın Türkiye Temsilciliğini yürütmüştür. Thomson BankWatch'ın 3-4 banka ile başladığı Türk bankacılık sektörü derecelendirme faaliyetlerini 4 yılda 31 belli başlı banka ve finans kuruluşuna çıkarmış olup, rating kültürünün bankacılık sektöründe yaygınlaşmasına vesile olmuştur.

2000 yılından itibaren Sumitomo - Mitsui Banking Cooporation, Export Development Canada (EDC), JBIC gibi yabancı banka ve ihracat kredi kuruluşlarına Türkiye ekonomisi ve Türk bankacılık sektörü üzerine danışmanlık hizmetleri vermekte idi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan Gülnur Üçok, 1971 yılında Londra Üniversitesi L.S.E. den M.Sc. derecesi almıştır.